Mlade dizajnerice očarale publiku svojim "Upcycling Challenge" kreacijama
- Details
- Created on Friday, 01 November 2019 18:57
U sklopu “Upcycling Challenge” projekta, koji Udruženje “Resursni Aarhus centar u BiH” implementira uz podršku neprofitne organizacije Nadace Veronica iz Republike Češke, i finansijske podrške UNDP-a i Grada Sarajevo, odlučili smo da motivišemo mlade, talentovane učenike tekstilnog dizajna u Sarajevu i kroz radionice u Brnu u Češkoj Republici da ih podučimo mogućnostima i vještinama izrade modnih odjevnih predmeta korištenjem isključivo upcycling metode.
Upcycling metoda podrazumjeva prenamjenu već postojeće svrhe određenog materijala, tipa tkanine ili tekstila, uz naglasak da finalni proizvodi trebaju biti praktični, nosivi i prezentabilni izgledom i estetici mode koja se može vidjeti na modnim pistama.
Petodnevna radionica je bila održana u maju 2019. godine kada je osam talentovanih učenica otputovalo Brno, gdje su imali priliku učiti od dizajnerica Světlana Kulíšková i Andrea Lojkásková. Nakon povratka u Sarajevo učenice
su bile pozvane da učestvuju u “Upcycling Fashion Show” izazovu na način da kreiraju svoje dizajne koristeći se isključivo upcycling metodom i upotrebom već korištenog materijala.
Svoje kreacije vrijedne učenice su predstavile tokom prvog velikog Fashion Show-a, koji je održan 26.10.2019. u Međunarodnom centru za djecu i omladinu, Novo Sarajevo.
Stručni žirij iz Brna, dizajnerice Světlana Kulíšková, Andrea Lojkásková, kao i dizajneria Emina Hodžić Adilović iz Sarajeva, odabrale su dvije pobjednice: Kristinu Tambur i Naidu Kusturu koje su uspješno dovršile “Upcycling Fashion Show” izazov.
Kristina Tambur je svojim kreacijama predstavila novi balans između poslovnog i opuštenog look-a, odnosno izgleda; dok je Naida Kustura putem svojih kreacija nastojala skrenuti pažnju na zagađenje mora i okeana. Obje su kreirale tri zasebna izgleda.
Za nagradu, pobjednice Kristina Tambur i Naida Kustura će imati obezbjeđeno putovanje i smještaj tokom ponovnog boravka u Brnu radi izlaganja svojih kreacija na Fashion Week-u u Brnu, početkom februara 2020. Na ovaj način, ove mlade, talentovane dizajnerice imat će priliku svoje kreacije predstaviti međunarodnoj publici, i postati dio globalne inicijative pronalazka održivih rješenja prilikom kreiranja odjeće.
Ekotekstil dizajn je moda budućnosti, jer omogućava očuvanje planete Zemlje. Prema procjenama stručnjaka, oko 80% od ukupne električne energije potrošene na Zemlji troši se upravo na proizvodnju odjeće. Za proizvodnju jedne majice, potroši se čak 2000 litara vode. Ovo su zaista zabrinjavajući podaci, s obzirom na to da se odjeća u današnjem svijetu sve više jednokratno upotrebljava, dok se ‘prava’ vijednost tkanine ne odražava u tržšnim cijenma.
“Brza moda” podrazumijeva brzu proizvodnju odjeće, gdje otprilike svake tri sedmice nastaje nova kolekcija. U tekstilnoj industriji zaposleno je 40 miliona ljudi, a 85% su žene. Životni ciklus u svijetu mode podrazumijeva put od proizvodnje do odbacivanja određene stvari, a upcycling produžava životni vijek tekstila, odnosno tkanine. Na ovaj način smanjile bi se količine otpada koji nastaje tokom same proizvodnje odjeće, tj. 25-47% otpada. Danas se reciklira otprilike 10% materijala, iako je moguće reciklirati 100%. “Zero waste” podrazumijeva tehniku dizajniranja koja eliminira otpad tokom procesa dizajniranja.
Newsletter
lokacija
Aarhus © 2012 - Sva prava pridržana | Dizajn i programiranje Idesign