Aarhus centar u BiH nedavno je podnio inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti ključnih odluka vezanih za Regulacioni plan “Sportsko-rekreaciono područje Jahorina” na području opštine Trnovo, što je izazvalo značajnu zabrinutost među lokalnim stanovništvom i organizacijama koje se bave zaštitom okoliša. Ove odluke, objavljene u “Službenim novinama Grada Istočno Sarajevo” br. 15/24, odnose se na tri glavna pitanja: prvo, odluku da nije obavezno sprovođenje Strateške procjene utjecaja na životnu sredinu; drugo, odluku o usvajanju samog Regulacionog plana; i treće, odluku o izmjeni prethodne odluke o sprovođenju Strateške procjene za “Sportsko-rekreaciono područje Jahorina-sekcija 1.”

Iz Aarhus centra tvrde da su ove odluke u suprotnosti s Ustavom Republike Srpske, Zakonom o uređenju prostora i građenja, te Zakonom o zaštiti životne sredine RS. Pored pravnih nedosljednosti, ukazuje se na nepoštivanje Aarhuske konvencije, koja garantuje pravo javnosti na informacije, učešće u odlučivanju i pristup pravosuđu u pitanjima koja se tiču okoliša. Također, Prostorni plan Republike Srpske predviđa zaštitu Jahorine kao “zaštićeni prirodni pejzaž,” što je u suprotnosti s trenutnim regulacionim promjenama koje dopuštaju značajne građevinske aktivnosti.

U skladu s ovom inicijativom, Aarhus centar u Bosni i Hercegovini je podnio krivičnu prijavu protiv više osoba uključenih u proces usvajanja i implementacije Regulacionog plana “Sportsko-rekreaciono područje Jahorina.” Ova prijava dolazi nakon dugotrajnog i kontroverznog procesa izrade i usvajanja plana, za koji se tvrdi da je zanemario brojne zakonske i proceduralne zahtjeve, te je potencijalno štetan za životnu sredinu i prava lokalnih stanovnika.

U prijavi su navedena krivična djela kao što su zloupotreba službenog položaja, oštećenje tuđih prava, ugrožavanje sigurnosti, pustošenje šuma, zagađivanje životne sredine, protivzakonito zauzimanje i eksploataciju prirodnih bogatstava, te stvaranje opasnosti nepropisnim izvođenjem građevinskih radova. Između ostalog, navodi se da nadležni organi nisu sproveli Stratešku procjenu uticaja na životnu sredinu, uprkos očiglednoj potrebi za istom.

Ova inicijativa dolazi u trenutku kada su stanovnici Jahorine izrazili nezadovoljstvo zbog neadekvatne komunikacije i netransparentnosti u donošenju ovih odluka. U slučaju pozitivnog ishoda, očekuje se poništenje spornih odluka, čime bi se zaštitio prirodni ambijent Jahorine i osigurala transparentnost i poštivanje zakonskih procedura u budućim odlukama.