Klimatske promjene
Naziv projekta: REHEATEAST – Izgradnja lokalnih partnerstava za smanjenje potražnje za fosilnom energijom u sustavima daljinskog grijanja u regiji Istočnog Dunava
Tema/oblast: Dekarbonizacija
Trajanje projekta: 01.01.2024-30.06.2026
“REHEATEAST – Izgradnja lokalnih partnerstava za smanjenje potražnje za fosilnom energijom u sustavima daljinskog grijanja u regiji Istočnog Dunava” projekt koji je Pannon EGTC prijavio u Programu Interreg Dunavske regije dobio je potporu krajem 2023. godine, a implementacija je započela u januaru 2024. godine.
Partneri:
- International Development and Resource Coordination Agency Zrt. – NFFKÜ (HU)
- Energy Institute Hrvoje Požar (HR)
- Technical University of Cluj-Napoca (RO)
- Local Energy Agency Pomurje (SI)
- Via Carpatia EGTC (SK)
- Standing Conference of Towns and Municipalities (RS)
- Jozef Stefan Institute (SI)
- Resursni Aarhus Centar u Bosni i Hercegovini (BA)
- Center for Energy Efficiency and Effect (BG)
- ABE Renewable d.o.o. (RS)
Pridruženi strateški partneri (ASPs):
- Municipal Energy Efficiency Network EcoEnergy – ENEFFECT (BG)
- Kosice Self-Governing Region (SK)
- Institution Regional Energy Agency Kvarner (HR)
- Centralno grijanje d.d. Tuzla (BA)
- Energy Cities Romania – OER (RO)
- Association of Public Administrators (RO)
- University of Pécs (HU)
- Solar Cooperative Green Energy (SI)
- Grad Rijeka (HR)
- Grad Zagreb (HR)
- ENERGETICA LJUBLJANA d. He. He. (SKI)
- PÉTÁV Pécs District Heating Limited Liability Company (HU)
- Ministry of Economy and Sustainable Development (HR)
- Univerzitet u Tuzli (BA)
- Municipality of Priboj (RS)
- Alliance for Energy Efficiency and Renewables (MD)
- ENERGETIKA LLC (RS)
- SERVELECT (RO)
- MH Teplárenský holding a.s. (SK)
- CEE Bankwatch Network (CZ)
- Občina Lendava (SI)
- HEP-Toplinarstvo d.o.o. (HR)
- EVN BULGARIA TOPLOFIKATSIA (BG)
- Center for Energy Security of Ukraine (UA)
- Green City Lab Moldova (MD)
Cilj projekta je smanjiti potražnju za fosilnom energijom u sustavima daljinskog grijanja i integrirati obnovljivu energiju i otpadnu toplinu. Cilj REHEATEAST-a je to olakšati poticanjem međusektorske suradnje više dionika razvojem, testiranjem i širenjem primjenjivih rješenja koja podržavaju javno – privatnu suradnju i provedbu velikih programa obnove zgrada i sustava daljinskog grijanja. Transnacionalna suradnja omogućuje prilagodbu postojećih dobrih praksi u sličnom kontekstu, kao i zajednički razvoj prilagodljivih modela suradnje i optimizacije, posebno u pogledu integracije mogućnosti standardizacije, certifikacije i zelene nabave, sa svim relevantnim dionicima uključujući (predstavnike vlasti, potrošače, financijske institucije, komunalna poduzeća, medije, dobavljače tehnologije i građevinske tvrtke). Razvijeni modeli će se testirati u pilot aktivnostima. REHEATEAST će formulirati preporuke politika za rješavanje izazova sustava daljinskog grijanja u regiji istočnog Dunava i šire.
Više informacija: https://interreg-danube.eu/projects/reheateast
Materijali
(uskoro…)
Naziv projekta: Smanjenje rizika od katastrofa i sigurnost u Općini Goražde
Donator: Misija OSCE u BiH, Švicarska agencija za razvoj i saradnju (SDC)
Tema/oblast: Okoliš, smanjenje rizika od prirodnih nesreća
Trajanje projekta: 4 mjeseca
Glavne aktivnosti projekta:
- Konsultativni sastanci
- Podrška radnoj grupi za izradu Plana zaštite i spašavanja u Općini Goražde
- Edukativne radionice o podizanju svijesti o DRR
- Izrada promotivnog materijala
- Izrada info paketa o zaštiti i spašavanju
Materijali
- Uloga medija u smanjenju rizika nesreća
- Plakat – Znaci za uzbunjivanje – Goražde
- Plakat – Znaci za uzbunjivanje – Orašje
- Plakat – Znaci za uzbunjivanje – Bijeljina
- Raspored časova
- Učenici drugih razreda osnovnih škola posjetili PVJ Općine Goražde – VIDEO
- Prezentacija AC JIS
- Prezentacija AC Nikšić
- Prezentacija AC Sarajevo
- Prezentacija AC Vlora
- Prezentacija Opština Bajina Bašta
- Prezentacija Opština Goražde
- Prezentacija Opština Ulcinj
- Prezentacija Opština Vlora
- Project Overview
Naziv projekta: G-1708-57851
Donator: Evropski klimatski fond i Grad Sarajevo
Tema/oblast: Pravna pomoć u rješavnju problema zagađenja zbog rada TE
Trajanje projekta: 12 mjeseci
Glavne aktivnosti projekta
Sa realizacijom projekta pod nazivom “G-1708-57851” smo počeli u junu 2019. godine a koji je trajao do 31.maja 2020. godine. Tokom 12 meseci rada na projektu, Udruženje “Aarhus centar u BiH” je imalo za cilj da izvrši pritisak na vlasti i Elektroprivredu BiH da poštuju zakonske obaveze ali i izdate dozvole za rad postojeće deponije šljake i pepela “Jezero II” TE Tuzla, kao i za zatvaranje deponije šljake i pepela Plane I i Divkovići I i II (tj. ispravna sanacija lokacije za odlaganje pepela, pravilno prečišćavanje vode koja se koristi za transport pepela, itd.). Ovo će dovesti do povećanja operativnih troškova postojećih termoelektrana za ugalj i time smanjiti jaz između cijena električne energije proizvedene od uglja i električne energije iz obnovljivih izvora.
Za realizaciju pomenutih ciljeva, do sada smo uputili 60 zahtjeva za pristup informacijama, 15 žalbi, 4 tužbe, 2 odgovor na tužbu, 4 zahtjeva za vanredno preispitivanje sudske odluke, 1 žalba upućena Sekretarijatu Aarhuske konvencije. Također, u sklopu ovog projekta Aarhus centar Sarajevo je učestvovao u postupku učešća javnosti pri donošenju odluka. U narednom periodu Aarhus centar Sarajevo će nastojati nastaviti raditi na ovom projektu, ako se odobri novo finasiranje na istom.
Naziv projekta: Jačanje kapaciteta Aarhus centara u smanjenju rizika od katastrofa i jačanje svijesti u lokalnim zajednicama
Donator: Misija OSCE u BiH, ENVSEC, Grad Sarajevo
Tema/oblast: Okoliš, smanjenje rizika od prirodnih nesreća
Trajanje projekta: 6 mjeseci
Glavne aktivnosti projekta:
- Aktivnosti projekta “Jačanje kapaciteta Aarhus centara u smanjenju rizika od katastrofa i jačanje svijesti u lokalnim zajednicama”, koje je Aarhus centar Sarajevo realizirao u saradnji sa Misijom OSCE-a u BiH, Gradom Sarajevom i Općinom Vogošća implementirane su 2014. i 2015. godine. Cilj ovog projekta je jačanje kapaciteta Mreže Aarhus centara u BiH, kao i njihovih partnera, u smanjenje rizika od katastrofa. U okviru projekta u novembru 2014.godine održana je „Nacionalna radionica o izgradnji kapaciteta Aarhus centara i partnera u oblasti smanjenja rizika od katastrofa“, koja je okupila predstavnike jedinica lokalne samouprave i nevladinih organizacija sa područja BiH. Trodnevni program je dizajniran na način da je organizovana terenska posjeta pogođenim područjima Grada Zenice, te je predviđeno vrijeme za prezentovanje i učenje o smanjenju rizika od katastrofa, kao i razmjena i umrežavanje između učesnika. Ova radionica je bila odlična prilika za izgradnju kapaciteta Aarhus centara i uspostavljanje novih partnerstava u budućim projektima kada je riječ o smanjenu rizka od katastrofa.
- U okviru istog projekta u 2015. godini je Aarhus centar Sarajevo u saradnji sa Općinom Vogošća izradio Akcioni plan o jačanju javne svijesti o smanjenju rizika od katastrofa u Općini Vogošća iz kojeg je implementirao pet definiranih aktivnosti. U okviru projekta organizirane su četiri radionice.
- Na prvoj radionici se participativnom metodom radilo na izraditi Akcionog plana o jačanju javne svijesti o smanjenju rizika od katastrofa za Općinu Vogošća. Učesnici su na radionici analizirali probleme, njihov uticaj i ponudili moguća rješenja, a sve u svrhu izrade navedenog akcionog plana.
- Na drugoj radionici, na kojoj su prisustvovali predstavnici mjesnih zajednica sa područja Općine Vogošća, osnovnih škola, nadležnih općinskih službi, te predstavnik Kantonalne uprave civilne zaštite- Profesionalne vatrogasne jedinice i RTV Vogošća, inače članovi radne grupe koja je izradila Akcioni plan za jačanje javne svijesti o smanjenju rizika od katastrofa u Općini Vogošća, su verificirane aktivnosti iz plana i diskutiralo se o mogućnostima realizacije budućih aktivnosti iz Akcionog plana.
- Na trećoj radionici educirani su sekretari i vijećnici Savjeta mjesnih zajednica o smanjenju rizika od katastrofa i mjerama civilne zaštite s posebnim osvrtom na prevenciju i pripravnost za klizišta kako bi stečena znanja ali i dobivene edukativne materijale prenijeli na stanovnike svojih mjesnih zajednica.
- Posljednja radionica je održana za predstavnike medija na kojoj se govorilo o ulozi medija u smanjenju rizika nesreća i informativnom djelovanju tokom nesreća na lokalnom i globalnom nivou. Ova radionica bila je doprinos u prepoznavanju važne uloge medija kod educiranja javnosti s ciljem preventivnog djelovanja, ali i njihove velike uloge u informativnom djelovanju tokom samih nesreća.
- Također, je inicirano i obilježavanje Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa u saradnji sa Općinom Vogošća i osnovnim školama sa njihove teritorije. Organizirano je čitanje prigodnog teksta o smanjenju rizika od katastrofa u osnovnim školama s ciljem poticanja obilježavanja važnih datuma vezanih za smanjenje rizika od katastrofa. Kreiran je i odštampan raspored časova, koji je podijeljen učenicima osnovnih škola u Vogošći.
- U okviru projekta odštampani su i plakati za uzbunjivanje i djelovanje građana tokom nesreća za Općinu Vogošća.
Materijali
- Community based DRR through an Integrative Preparedness Planning – UNDP-SEF
- Disaster and Risks
- Doboj
- DRR AP u Vogošći
- Editoral Ethics-BiH
- Ekolist, BiH
- Envijournalism-BiH
- FCB-BiH
- Measurement -BiH
- MoS BiH Pregld institucija i zakonske regulative BiH
- MoS BiH Uvod u koncept DRR
- Mreža AC
- Općina Gračanica
- Općina Lukavac
- Općina Tuzla
- Općina Vogosca
- Općina Zenica
- Prevencija i pripravnost za klizišta – ISKUSTVA IZ PRAKSE – T.Nikolić
- Prezentacija rezultata projekta implementiranog u Vogošći S.Jukan, Vienna
- Uloga medija u smanjenju rizika nesreća i informativnog djelovanja u nesrećama
- Brošura BHS